Jdi na obsah Jdi na menu
 


vnitří paraziti

 Vnitřní paraziti


Trávící trakt koní běžně osidlují parazitičtí červi. Vždy jde o dospělce žijící ve střevním obsahu, který prochází trávícím traktem. Často se přichycují ke stěně střeva, takže nemohou být odneseni se zažitinou ke konečníku. Paraziti se nesnaží svého hostitele zabít, protože to by znamenalo i jejich smrt. U divoce žijících koních, kteří se pohybují ve větším regionu, zpravidla nedosáhne intenzita parazitárního osídlení takového stupně, aby zvířeti ublížilo. u koní, kteří se pasou na menších pastvinách, však může nabýt enormních rozměrů a může se stát koni osudnou.
ČERV CÍLENÁ LÉČBA
Strongylus (velcí strongylidi)
Larvy stráví několik měsíců v cévách, které zásobují krví střevo. Jsou nebezpečné tím, že mohou zcela ucpat napadenou cévu. Pak pronikají opět do střeva, což může způsobit průjem. V larválním stadiu nejsou zjistitelné, protože larvy nevylučují do trusu vajíčka.
Nejvhodnější je ivermektin, který kromě dospělých parazitů zabíjí i migrující larvy.
Trichonema (malí strongylidi)
Larvy přetrvávají určitou dobu v podobě cyst ve stěně střevní a poté pronikají ve velkém počtu do střeva.
Vysoké nebo opakované dávky fenbendazolu mohou zničit i encystované larvy. Účinnější je prevence - zabránit larvám ve vývoji na pastvině.
Ascaris (škrkavka)
Larvy škrkavek migrují během svého vývoje plícemi koně a způsobují kašel a výtok z nozder u mladých koní. Zdá se, že koně starší jednoho roku jsou vůči škrkavkám imunní.
Ošetřování hříbat už od stáří šesti týdnů ivermektinem, pyrantelem nebo benzimidazolem.
Anoplocephala (tasemnice)
Tito ploší červi žijí ve střevě v místě přechodu tenkého střeva do slepého. Shluky tasemnic mohou ucpat tuto část střeva, což se projeví kolikou. Ke svému vývoji potřebují mezihostitele - roztoče, kteří žijí na stéblech trávy.
Dvojitá dávka pyrantelu začátkem podzimu každý rok nebo jednou za dva roky.
Dictyocaulus (plicní červi)
Jak napovídá jejich název, parazitují v plících koní a způsobují kašel. Nezralé larvy jsou vykašlány průdušnicí do hltanu a polknutím se dostávají do trávícího traktu. Celý životní cyklus probíhá u oslů, u koní se obvykle zastaví v larvální fázi.
Největší riziko je u koní, kteří se pasou na jedné pastvině s osly. Účinný je ivermektin.
Oxyuris (roupi)
Dospělí paraziti žijí přímo v konečníku. V nakladených vajíčkách se vyvíjejí v larvy, které padají na zem.
Rutinní odčervování moderními anthelmintiky spolehlivě potlačí parazitózu.
Gasterophilus (střečci)
Přísně vzato se nejedná o červa. Létající dospělec střečka naklade vajíčka na kůži koně. Ta pak kůň olízne, a tak se dostanou do jeho žaludku. Zde se z vajíček vyvíjejí larvy. Z nich, pokud odejdou s trusem z těla ven, vznikají dospělí střečci.
Ivermektin v zimním období.